دبی یکی از شهرهای امارات متحده عربی است. شهر دبی مانند سایر امارات هفت گانه امارات متحده عربی امیر نشین یا شیخ نشین است. دبی در جنوب کشور ایران قرار داشته و واحد پول این کشور درهم می باشد.
شهر دبی به دو بخش دیره و بر دبی تقسیم شده است. دو پل به نام های قرهود و آل مکتوم و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می گذرد، این دو قسمت را به هم مربوط می کند. دیره محلی بازاری، سنتی، قدیمی و کارگری است اما بخش بر دبی محلی است که مسئولین دبی قصد دارند که در آن شهری مدرن با بافتی پیشرفته بسازند. خیابان شیخ زائد با ساختمان های مجلل و بلند بناست که بزرگترین برج دنیا را در خود جای خواهد داد. بالای شهر دبی ساحل کناری جمیرا خواهد بود، با انواع ویلا های مجلل چند میلیون دلاری و پالم هایی که در دل خلیج فارس پی ریزی و بنا شده اند.
جاذبه های شهر دبی عبارتند از:

1- برج العرب: به ارتفاع 321 متر که در جزیره ای مصنوعی بنا شده . هفت طبقه از این هتل بصورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. صاحبان هتل آنرا 7 ستاره می خوانند اما در واقعیت بیشتر سازمان های رتبه دهنده آن را 5 ستاره می دانند.
2 - برج دبی: آسمان خراشی است که اکنون مراحل اولیه ساخت آن در حال گذران است . این برج 150 طبقه و 550متر ارتفاع دارد و در آن بخش هایی با کاربرد های تفریحی ، مسکونی ، اداری و تجاری وجود
دارد.
3 - جزیره نخلی جمیرا
4 - صحرای رمل
5 - پیست اسکی برف


بازارهای سنتی و معروف دبی عبارتند از : بازار مرشد ، نایف ، سبخه ، تخته ، بازار طلا.
دبی روستاهای فراوانی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد : پارک خور ، صفا ، مشرف ، جمیرا ، ممرر ، القوز ، واید وادی ، لیجرلاند . برج ساعت در دیره نیز از مشهوریت و اهمیت خاصی در دبی برخوردار است.

 

از مکان های تاریخی شهر دبی می توان به موارد زیر اشاره کرد : خانه ی شیخ سعید که از دبی حیاط وسیع ، ایوان، مهمان خانه و تعدادی اتاق، نور گیر های مشبک چوبی و پنجره های کنده کاری شده تشکیل شده.
دهکده ی میراثی: افراد این آبادی مانند کتابی مصور زندگی قبیله ای و بادیه نشینی مردم این خطه را به معرض تماشای شما قرار می دهند.

بستکیه: خانه هایی با معماری های قدیمی، کوچه های باریک و بادگیرهای مرتفع نشان از نوع زندگی مردم دبی دارد. موزه ی دبی یکی از بناهای زیبای دبی است. در این موزه مدل های زنده ، نماهای زندگی روزمره مردم قدیم دبی را به تصویر می کشند . یک بازار شلوغ ، یک مدرسه ی اسلامی ، زندگی بیابان نشینی در شب و زندگی ماهیگیران از جمله این نماها می باشند. مسجد جمیرا نیز یکی از بناهای دیدنی دبی است .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۸/۱۴ساعت 16:10  توسط FBARDIYA  | 

 
http://par30.net/images/banner-ir46.gif